omLink : Kalkış Öncesi Duyuru

omchain
3 min readNov 18, 2021

Uzun zamandır beklenen, Omlira’nın farklı blokzincirler ve omChain üzerinde de işlem görebilmesine imkan tanıyacak blokzincir köprüsü omLink 30 Kasım 14:00'da Beta sürümü ile aktif olacak.

omLink aktif olmadan önce omLink’in nasıl çalışacağını ve omLink’i nasıl kullanabileceğinizi bir duyuru ile sizlerle paylaşmak istedik.

omLink Blokzincir Köprüsü tasarımı gereği birbirinden farklı ERC-20 (ve dolayısıyla BEP-20) jetonları destekleyecek şekilde çalışır. Ancak omLink üzerinde transfer edilebilecek jetonlar, bu jetonlara duyulan ilgiye göre, Open Money tarafından belirlenmektedir.

omLink Beta sürümü ile birlikte omChain ağı ve omChain blok tarayıcısı da aktif olacaktır. Beta sürümünde yalnızca Omlira’nın Binance Smart Chain, omChain ve Ethereum ağları arasında transferi desteklenecektir.

omLink Nasıl Çalışır?

omLink protokolü köprülenen kripto varlıkların miktarlarının eksiksiz bir şekilde karşı ağa ulaşabileceği şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle köprü üzerinde işlem yapılabilecek kripto varlıklarda 1–1 değişim oranı vardır.

Örneğin Ethereum ağında yer alan Omliralarını Binance Smart Chain ağına taşımak isteyen bir kullanıcı köprüyü 1000 Omlira ile başlatıyorsa BSC ağında da 1000 adet Omlira teslim alır. Diğer blokzincir köprülerinin aksine omLink’in komisyonsuz işlem yapabiliyor olması kullanıcıların farklı blokzincirler arasında kripto varlıklarını güvenle transfer edebilmesine imkan tanır.

Protokolün komisyon almadan çalışabilmesi ve merkezi otoriteye duyulan ihtiyacın minimuma indirilebilmesi için omLink üzerinde 2 temel fonksiyon bulunmaktadır, bunlar LinkStarted ve LinkFinalized etkinlikleridir. Desteklenen herhangi bir ağ üzerinde işlem başlatan kullanıcının yatırmış olduğu kripto varlık omLink akıllı kontratı üzerinde kilitlenir ve bağlantının başlatıldığı etkinliği fırlatılır.

Bağlantı başlatılma etkinliğinden sonra omLink altyapısı işlemi doğrular ve köprüden geçişin tamamlanabilmesi için bilet oluşturarak bu bileti kullanıcıya iletir. Kullanıcı ardından bu bilet ile hedef ağ üzerinde işlemi tamamlama fonksiyonunu çağırır ve hedef ağda kripto varlığını teslim alarak bağlantıyı tamamlar.

İşlem ücretleri

omLink blokzincir köprüsünü kullanmak isteyen kullanıcılar köprü başlangıcı ve köprü bitişinde yapacakları yatırma ve çekme işlemleri için işlemlerin gerçekleştiği ağlar üzerinde ağ ücretini ödemekle yükümlüdürler. Bu ücret yalnızca yapılacak transfer için, transfer işlem ücreti olarak ağın güvenliğinden sorumlu madencilere ödenen ücrettir. omLink herhangi bir komisyon kesintisi yapmamaktadır.

Bu nedenle Ethereum ağından BSC ağına yapılacak köprüleme işlemlerinde köprü başlangıcı için ETH cinsinden ağ ücreti Ethereum ağına ve geçişi sonlandırmak için BNB cinsinden ağ ücreti BSC ağına kullanıcı tarafından ödenmektedir.

Protokolün bu özelliği sayesinde kullanıcılar sabit fiyattan köprü geçiş komisyonu ödemek yerine ağ doluluk seviyelerini gözlemleyerek kendi geçiş ücretlerini belirleyebilmektelerdir. omLink protokolü Beta aşamada geçiş bileti üretimlerinden herhangi bir komisyon almamaktadır.

omLink Arayüz

Köprü ve arayüz tasarımında birinci önceliğimiz omLink’in kolay kullanımlı ve anlaşılabilir olmasıydı. Bu nedenle omLink blokzincir köprüsünü kolaylıkla kullanabileceğiniz omLink web sayfası da 30 Kasım saat 14:00'da kullanıma açılacak. Böylelikle web sayfamız üzerinden ister masaüstü ister mobil cihazınızla kolaylıkla omLink köprü işlemlerini gerçekleştirebileceksiniz.

omChain üzerinde gerçekleşecek işlemler

omChain Omlira’nın ana birimi olarak işlem göreceği blokzincir olduğundan ve köprüleme işlemini sonlandırmak için ana birim cinsinden transfer işlem ücreti ödemesi başlangıçta mümkün olmayabilir.

Bu nedenle omLink Beta süreci içerisinde omChain yönüne yapılacak köprü geçişlerinde köprüyü tamamlama fonksiyonuna ihtiyaç duyulmamakta olup, 1–1 değişim oranıyla Omlira kullanıcıların cüzdanına köprü operatörü tarafından programatik olarak gönderilecektir. omChain yönüne yapılacak geçişler, köprü başlatma işlemi kaynak ağda tamamlandıktan sonraki 10 saniye içerisinde sonlandırılacak ve kullanıcıların Omlira bakiyeleri omChain’deki cüzdanlarına yansıtılacaktır.

omChain yönünden diğer blokzincirlere yapılacak transferlerde bağlantı başlangıç ücreti (Omlira cinsinden) ve bağlantı bitiş ücreti (ETH veya BNB) kullanıcı tarafından ödenecektir.

omLink protokolü hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için https://github.com/Open-Money/smart-contracts/tree/main/contracts/omLink adresinde yer alan akıllı kontratı inceleyebilirsiniz.

omLink ana akıllı kontratına ait güvenlik raporu ve omLink kontratının güncel kaynak kodu da köprü başlangıcı öncesinde sizlerle paylaşılacaktır.

Gelecek OM’da, geleceğe OM’la..

https://links.omlira.com

--

--