Omlira Topluluğu Karar Veriyor

omchain
3 min readJan 3, 2022

--

Omlira’nın merkeziyetsiz bir şekilde yönetilebilmesi ve projenin sürekliliğinin sağlanabilmesi için bir adım daha atarak 31 Aralık 2021 tarihinde yılın son sürprizi olarak Open Vote uygulamasını yayına almıştık.

Omlira Staking & Likidite madenciliği için ayrılmış olan 270 Milyon Omlira’nın kaderi ve ek airdrop süreçlerinde dağıtılması planlanan Omliraların miktarının ne olması gerektiği ile ilgili Omlira sahiplerine 2 seçenek de sunulmuş oldu. Yine topluluktan gelen istekler doğrultusunda her iki seçeneği de bu Medium gönderisinde sizlerle birlikte değerlendirmek ve miktarların neye göre belirlendiğini açıklamak istiyoruz.

İlk Oylama: Dağılım ve Staking

Omlira toplam arzının satılmamış & dağıtılmamış kısmı olan 270 Milyon Omlira’nın kaderinin belirlenmesi için topluluğa mevcut Omlira dağılımı, cüzdan sayısı, mevcut piyasa trendleri ve Omlira’nın fiyat grafiği de incelendikten sonra 2 adet seçenek sunuldu. Bu seçenekler;

  1. 200 Milyon Omlira staking/likidite madenciliği için ayrılacak, 30 Milyon Omlira CMC, platform listelemeleri airdropları/tanıtım için ayrılacak, 40 Milyon Omlira da kalıcı olarak yakılacak
  2. 150 Milyon Omlira staking/likidite madenciliği için ayrılacak, 50 Milyon Omlira CMC, platform listelemeleri airdropları/tanıtım için ayrılacak, 70 Milyon Omlira da kalıcı olarak yakılacak

Her iki seçenekteki airdrop miktarları da yalnızca %10 TGE (yani karar kesinleştikten sonra sadece %10'u açılacak) ve geri kalan miktar 24 ay boyunca lineer olarak dağılacak şekilde planlanmıştır.

Şimdi gelin hep birlikte seçenekleri ve miktarları, oylamanın sonucuna göre neler olacağını inceleyelim.

1. Seçenek

Omlira’nın daha fazla likiditeye sahip olabilmesi ve fiyat dengesinin sağlanabilmesi için seçeneklerimizin ilkinde 200 Milyon Omlira staking/likidite madenciliğine ayrılmış durumda. Ancak staking/likidite madenciliği ile mevcut Omlira sahipleri Omlira miktarlarını arttıracakken platform listelemeleri ve tanıtım etkinliklerinde Omlira arzında sorun yaşamamak, ani fiyat dalgalanmalarından etkilenmemek için 30 Milyon Omlira platform listelemeleri, CoinMarketCap ile düzenlenecek airdrop kampanyası ve benzeri işbirlikleri için ayrılmıştır. Geriye kalan 40 Milyon Omlira da toplam arzın 460 Milyon’a düşürülebilmesi için yakılacaktır.

CoinMarketCap ve benzeri platformlarla yapılacak reklam ve tanıtım çalışmalarında ortalama olarak 1.000.000'dan fazla katılımcıya ulaşıldığı

için TGE ve sonrasındaki aylarda açılacak olan Omliralar’ın ulaşılacak yeni müşteriler / ortalama kişi başına dağıtılacak airdrop miktarı kıyaslandığında ekosisteme olumlu yönde etki yapacağı simüle edilmiştir.

2. Seçenek

Omlira’nın toplam arzının düşürülebilmesi ve böylelikle ağ ücreti olarak ödenecek Omlira miktarının dengelenebilmesi için 70 Milyon Omlira yakımını hedefleyen 2. seçenekte ise toplam arz 430 Milyon Omlira’ya düşürülecektir. Ancak yakım sonrasında oluşabilecek olası büyük spekülasyonları ve cüzdan hareketlerini engellemek adına bu seçenekte Omlira dağılımın daha dengeli olabilmesi için 150 Milyon Omlira staking/likidite madenciliğine ayrılmış ve 50 Milyon Omlira airdrop/tanıtım kampanyaları için rezerve edilmiş olacaktır.

50 Milyon Omlira’nın airdrop olarak dağıtılması kararlaştırıldığı takdirde mevcut Omlira sahipleri yakımdan dolayı %16 daha fazla paya sahip olacağı için (1/430.000.000) / (1/5.000.000) = 1.1627 ~= %16.25 airdrop/tanıtım için dağıtılacak Omlira oranı olan 50.000.000/430.000.000 ~= %11 mevcut Omlira sahiplerinin toplam maddi değeri üzerinde herhangi bir olumsuz etki oluşturmayacaktır. Yine birinci seçenekte belirtildiği şekilde yalnızca CMC airdrop ile ulaşılabilecek kullanıcı sayısı da değerlendirildiği takdirde ekosistemin gelişebilmesi için 2. seçenekte de simülasyonlar olumlu sonuç vermiştir.

Hangi seçeneği seçmeliyim?

Her iki seçenek de kendisine göre farklı avantajlar içermekte olup, oylamanın sonucundan bağımsız olarak her iki seçenek de ekosistemin gelişebilmesi için gerekli teknik çalışmaların sonunda belirlenmiş olduğu için seçim kararını sizlere bırakıyoruz.

Omlira’nın geliştirilmeye başladığı ilk günden bu güne kadar olan, topluluğun kendi kendini devam ettirebilmesi vizyonumuzun bugün ilk adımlarını atarken vereceğimiz önemli kararlarda sizlerin görüşleri bu projeyi ilerletebilmek ve şekillendirebilmek için bizlere ışık tutuyor.

Oylamalar hakkında sorularım var?!

Open Vote ve oylamaya sunulan seçenekler ile ilgili ek soru ve görüşlerinizi iletisim@omlira.com adresinden bizlere 7/24 iletebilirsiniz.

Gelecek OM’da, Geleceğe OM’la..

--

--